coaching week 2020 Joanna Gawrońska

ACT dla coachów na coaching week 2020

Od 18 maja do 24 maja odbędzie się, jak co roku, International Coaching Week. International Coaching Week jest to tydzień, w którym na całym świecie organizowane są szkolenia, warsztaty, wykłady na temat coachingu przez International Coaching Federation. Już po raz drugi mogę uczestniczyć w tym wydarzeniu jako jeden z prelegentów. To wspaniałe święto, które poszerza wiedzę coachów na temat coachingu i wielu jego aspektów; ale też wszystkim osobom, które chcą wiedzieć więcej na jego temat. W tym roku ze względu na pandemię wydarzenie odbywa się online.

To też dla mnie nowość, dlatego postanowiłam poprowadzić wykład. Już w poniedziałek 18.05.2020 o godzinie 12:00 rozpocznie się darmowy webinar. Wybrałam tematykę, które zainteresuje głównie coachów, ale też osoby zainteresowane terapią akceptacji i zaangażowania.

Temat: Terapia akceptacji i zaangażowania w pracy coacha.

o czym będzie wykład?

Tak jak nazwa wskazuje o mojej ukochanej terapii ACT oraz jej zastosowaniu a coachingu. Można by o tym opowiadać godzinami. Jednak czas dostałam bardzo ograniczony. Czym jest ACT?

Terapia akceptacji i zaangażowania (ACT- czytane jako jedno słowo) jest terapią należącą do kontekstualnej nauki o zachowaniu – trzeciej fali poznawczo-behawioralnej. Podkreśla ona istotność relacji terapeutycznej, skupienia się na emocjach, wartościach czy technikach uważności. Promuje działanie. Nie jest to jednak przypadkowe działanie, lecz takie które jest zgodne z wartościami człowieka. Wartości to właśnie motor napędowy tego, co jest dla ludzi ważne, czym kierują się w życiu. Podstawowe przesłanie tego modelu to: „akceptuj to, co znajduje się poza kontrolą i angażuj się w działania, które wzbogacą Twoje życie.”

W Polsce ta terapia dopiero się rozwija, jednak z każdym dniem zyskuje swoich sympatyków, nie tylko wśród terapeutów, ale również wśród coachów. Pierwszym powodem jest to, iż ACT pomimo młodego wieku (powstała w latach 80 XXw.), jest jedną z najlepiej z przebadanych terapii na świecie. Innym powodem jest wykorzystanie kreatywnych narzędzi i metafor do zwiększenia elastyczności klienta. Elastyczność jest to właśnie umiejętność bycia świadomym i otwartym na doświadczenia, wydarzająca się w chwili obecnej oraz wyboru działań zgodnie z naszymi wartościami.

Podczas tego wykładu zostanie omówione podstawy teoretyczne i filozoficzne terapii akceptacji i zaangażowania, sześć głównych procesów należących do elastyczności psychologicznej oraz zastosowanie ACT w coachingu. Nie wiem jak ja to wszystko zmieszczę w 1,5 godziny. Będę po prostu szybko mówić.

Na koniec będzie możliwość zadawania pytań. Jak na wszystkie nie odpowiem, napiszcie do mnie maila, chętnie odpowiem na wszystkie.

Zapisu na wydarzenie można dokonać na tutaj.

Zapraszam!